Aktualności i wydarzenia

Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Hanulinie

Lekcja patriotyzmu w Hanulinie

Lekcja patriotyzmu w Hanulinie
W związku z obchodami Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Hanulinie włączyła się w realizację Ogólnopolskiego Projektu „ Rekord dla Niepodległej”. Ponadto przeprowadziła projekt edukacyjny „ Tydzień dla Niepodległej”. Z racji tych przedsięwzięć podjęto w placówce szereg działań, mających na celu poszerzenie wiedzy z zakresu historii Polski, literatury oraz kształtowanie postaw patriotycznych dzieci i młodzieży.

Zorganizowano m.in. konkursy: „ List i życzenia dla Niepodległej”, Konkurs Piosenki Patriotycznej. Uczniowie klas I-III układali własne definicje patriotyzmu, wolności i niepodległości, a z ich ciekawych wypowiedzi został zmontowany film. Ponadto cała społeczność szkolna uczestniczyła w tworzeniu „ żywej flagi”, która również została sfilmowana. Uwieńczeniem wszystkich działań był uroczysty „ Dzień Niepodległości” zorganizowany 09. 11. 2018r. We wspólnym świętowaniu towarzyszyli uczniom, nauczycielom i rodzicom zaproszeni goście: Z- ca Naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu, mgr. Karolina Górecka, ks. Kanonik Marek Nagler oraz byli dyrektorzy szkoły, nauczyciele- emeryci, a także seniorzy z Hanulina.

Pierwszym punktem programu była msza św. w intencji Ojczyzny, którą odprawił ks. Marek Nagler w Kościele Parafialnym w Hanulinie. Następnie wszyscy uczestnicy obchodów Dnia Niepodległości udali się do szkoły, gdzie podczas apelu, punktualnie o godzinie 11:11, odśpiewali Hymn Państwowy. Później zaprezentowany został program artystyczny, przygotowany przez nauczycieli i uczniów z klas V-VI. Młodzi aktorzy przedstawili poruszający spektakl teatralny, ukazujący dzieje Polski od czasów zaborów do odzyskania niepodległości. Punktem kulminacyjnym przedstawienia było nawiązanie do współczesnej sytuacji Polaków, do naszej Małej Ojczyzny, do sportowych tradycji, sukcesów szkoły im. Janusza Kusocińskiego oraz ambicji „ Orłów z Hanulina”, którzy czują się patriotami i pragną naśladować swojego patrona, a także wszystkich Polaków, którymi dzisiaj możemy szczycić się przed światem. Akademię zakończył występ solowy uczennicy klasy VI, która wykonała taniec hip- hopowy do utworu: „Mam biało- czerwone serce”, grupy RP. Spektakl niepodległościowy przyjęty został z wielkim aplauzem.

Kolejnym ważnym punktem uroczystości było zwiedzanie „ Izby Pamięci”, w której zgromadzone zostały pamiątki rodzinne społeczności szkolnej z lat 1850- 1950. Zarówno młodzież, jak i nauczyciele, udostępnili na tę specjalną okazję bezcenne eksponaty, które można będzie podziwiać do 14 listopada.
Na zakończenie gospodarze i goście udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Spotkanie przy stole stanowiło doskonałą okazję do podzielenia się wrażeniami z Dnia Niepodległości.

Ta niecodzienna lekcja patriotyzmu z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy w niej uczestniczyli. Jednak po odniesionym sukcesie uczniowie ze szkoły w Hanulinie nie zamierzają spocząć na laurach, mając na uwadze słowa wielkiego wodza- marszałka Józefa Piłsudskiego: „ Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”.
Image

Informacje ogólne

Szkoła Podstawowa w Hanulinie jest publiczną  szkołą podstawową z klasami I-VIII,  której obwód szkolny obejmuje następujące miejscowości: Hanulin, Rzetnia, Przybyszów, Kliny, Biały Młyn, Dziekania, Krążkowy (od numeru 127).

Od 01.09.2003r. w szkole funkcjonują oddziały integracyjne, w których uczą się, pod opieką nauczycieli wspomagających, uczniowie posiadający orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

Bądźmy w kontakcie